Taras to cenione miejsce spędzania wolnego czasu, wypoczynku w ciepłe i słoneczne dni, umożliwiające kontakt z naturą oraz świeżym powietrzem. Dla użytkowników jest marzeniem, a dla wykonawców dużym wyzwaniem. Myśląc o tarasie należy pamiętać, że zarówno jego projekt jak i wykonanie, muszą spełniać określone standardy.

Żyjemy w strefie klimatycznej, w której od pewnego czasu normą stają się anomalia pogodowe. Nie dziwią nas już mrozy sięgające nawet -30°C ani upały nagrzewające okładziny tarasowe do kilkudziesięciu stopni, czyli duże i często gwałtowne zmiany temperatury.

Weber odpowiada na te wyzwania dostarczając kompletnych rozwiązań tarasowych, estetycznych, trwałych i bezpiecznych. Gwarantują one zachowanie pełnej szczelności balkonów i tarasów zlokalizowanych, zarówno nad pomieszczeniami jak i na gruncie. Eliminują problem „wykwitów” oraz odpadających od podłoża płytek.

Istotą prawidłowego uszczelnienia jest staranne wykonanie wszystkich elementów systemu, który zagwarantuje, że płytki na balkonie i tarasie będą służyły latami.

Pomożemy Ci wykonać ten projekt

Zainspiruj się

Zainspiruj się, zobacz najlepsze przykłady, ciekawe pomysły

Instagram

Facebook

Sprawdź gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty do realizacji projektu

Znajdź dystrybutora

Skontaktuj się z nami

Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się z nami:
tel. 801 620 000

Jak poprawnie wykonać hydroizolację tarasu?

  1. Przygotowanie podkładu lub jego naprawa

    Elementy niezwiązane z podłożem (np. płytki słabo trzymające się podłoża lub słaby jastrych) należy usunąć mechanicznie i, jeśli zaistnieje taka potrzeba, wysuszyć podłoże zabezpieczając przed warunkami atmosferycznymi. Nierówności i zagłębienia w podłożu, niepełne spoiny, otwory itp. należy naprawić zaprawą cementową weber ZT601 weber ZT602 (do drobnych ubytków).

  2. Przygotuj warstwę sczepną

    Przygotowujemy warstwę sczepną z materiału weber.rep 751 i mocno wcieramy ją za pomocą pędzla, szczotki lub twardej miotły w odpowiednio przygotowaną powierzchnię betonową. Taka warstwa gwarantowała będzie niezawodne powiązanie jastrychu spadkowego z podłożem.

  3. Nowy podkład ze spadkiem

    Nowy podkład wykonujemy z gotowej zaprawy weber.floor RAPID, układamy go z ok. 1,5 -2% spadkiem (na zewnątrz tarasu). Podkład należy dylatować z zachowaniem pól o maksymalnej powierzchni 9 m² (ok. 3x3 m) oraz przenosząc - powielając dylatacje konstrukcyjne budynku. Dylatacje należy przenieść z „poziomu” jastrychu na wszystkie następne warstwy.

  4. Zabezpieczenie dylatacji oraz naroży

    Szczelinę dylatacyjną zabezpieczamy taśmą uszczelniającą weber.tec 828 nadając jej kształt odwróconej litery Ω i zatapiając zaprawą uszczelniającą weber.tec Superflex D2 lub weber.tec 824. Następnie w szczelinę wkładamy sznur dylatacyjny o odpowiedniej grubości (ok. 30% większy). W narożniki wklejamy taśmę uszczelniającą weber.tec 828 DB75 lub weber.tec 828 DB150 (różnią się szerokością).

  5. Nakładanie warstwy hydroizolacyjnej

    Przed nałożeniem mikrozaprawy uszczelniającej webertec Superflex D3weber.tec 824 lub weber.tec Superflex D2 podłoże należy zwilżyć czystą wody, bez zostawiania kałuż (do wilgotno-matowej powierzchni). Zaprawę (hydroizolację mineralną) nakładamy obficie, wcierając pędzlem intensywnie w podłoże, aby na powierzchni powstała szczelna powłoka. Kompletną izolację stanowią dwie warstwy o grubości 2 mm Po 24 godzinach od nałożenia zaprawy można przystąpić do układania płytek.

  6. Jaką zaprawę wybrać do klejenia płytek na taras?

    Należy pamiętać, że płytki na taras powinny być odpowiedniej klasy twardości i ścieralności oraz mrozoodporne. Do układania (klejenia) płytek na tarasach stosujemy kleje elastyczne o podwyższonej przyczepności (C2 wg normy PN-EN 12004).

    Niezastąpiony w tej sytuacji będzie j bezpyłowy klej weber ZP414. Dzięki nowatorskiej recepturze zredukowano pylenie tej zaprawy podczas transportu, składowania i mieszania, co znacznie poprawia komfort i higienę pracy. Na balkony i tarasy o południowo-zachodniej ekspozycji polecamy zastosowanie zaprawy odkształcanej np. weber ZP418 klasy C2TES1

  7. Klejenie płytek na tarasie

    Zaprawę nanosimy na podłoże oraz na płytkę  gładką krawędzią pacy, a następnie równomiernie rozprowadzamy krawędzią zębatą.  Płytki na zewnątrz należy układać na tzw. „pełne podparcie" tzn. 100% zaprawy klejowej pomiędzy płytką a podłożem.

    Suche i czyste płytki układamy na zaprawę przed pojawieniem się matowego „naskórka”. Czas schnięcia otwartego (czyli od nałożenia na podłoże do położenia płytek) dla zaprawy weber ZP414 wynosi ok. 30 min.

    Płytki przyklejamy przyciskając mocno do warstwy zaprawy lekko je jednocześnie przesuwając, co ułatwimy sobie nakładając cienką warstwę zaprawy także na spody płytek. Ułożenie płytek możemy korygować jeszcze przez ok. 20 minut.

  8. Szczeliny dylatacyjne

    Nie należy układać płytek na styk. Minimalne zalecane szczeliny pomiędzy płytkami to 5-6 mm, co pozwoli na skompensowanie naprężeń i rozszerzalności liniowej okładziny ceramicznej.

    W zależności od wielkości płytek, potrzeb i upodobań estetycznych, pozostawiamy spoiny odpowiedniej szerokości stosując krzyżyki dystansowe. Płytki spoinujemy po 24 godzinach (dla zapraw normalnie wiążących) a po 6 godzinach dla weberfix Moment.

  9. Fugowanie płytek

    Do spoinowania używamy zaprawy fugowej o podwyższonych parametrach (CG2 wg. PN-EN 13888) weber.fug 877. Wypełniane spoiny, jak i cała powierzchnia fugowanej okładziny ceramicznej, powinny być czyste i suche. Połączenia ścian, ścian z podłogą, oraz przeniesione dylatacje (w tym samym miejscu, co w podkładzie podłogowym), wypełniamy silikonem sanitarnym.

    Świeże zabrudzenia zaprawą zmywamy wodą, stwardniałe usuwamy mechanicznie. Ważne! Należy pamiętać, że w przypadku tarasów spoina powinna mieć co najmniej 5-6 mm szerokości.

Jak wykończyć taras żywicą?

Skuteczny, bezspoinowy system hydroizolacji i zabezpieczenia z użyciem poliuretanowej żywicy.

Taras z kostki

Co, w przypadku, gdy mamy taras z kostki brukowej lub nasiąkliwych płytek z produktu mineralnego, jak np. beton? Możemy taki taras dodatkowo zabezpieczyć preparatem do impregnacji hydrofobizującej - webertec silanosil. Późniejsze czyszczenie takiej powierzchni będzie dużo łatwiejsze.

Przeczytaj artykuły

Zobacz realizacje

Producent_LED_Prudnik (1)
Wykonane z Weberem

Budynek produkcyjno-magazynowy Furnika w Prudniku

Budynek producenta oświetlenia ledowego Furnika obejmuje biuro, obszar produkcyjny, gdzie wytwarzane jest oświetlenie ledowe oraz część magazynową. Z produktami weber poddano kompleksowej ...

Produkty, które dodałeś do porównania:

Porównaj